Michal Škoda / Chybění
Termín výstavy: 30. 6. – 25. 8. 2024
Vernisáž: 29. 6. 2024 od 16:00
Klášter Broumov / Galerie Dům
Michal Škoda (1962) patří mezi výrazné solitérní autory. Východisko jeho práce spočívá v sochařství a tvorbě objektu, vyvíjené vždy s bezprostřední citlivou vazbou na prostor a principy jeho utváření. Tento smysl pro „tvůrčí urbanismus“ je autorem vnímán jako komplexní prožitek, který si hledá adekvátní formu pro své vyjádření. Škoda ji nachází v polarizačních konstelacích (plnost x prázdno, černá x bílá, plocha x obrys, hmota x odhmotnění, hmota x světlo apod.) a v postupech vymezování ploch (půdorys) a jejich stereometrických elevací (nárys, bokorys). Kromě média sochy rozvíjí své geometrizující tvarosloví v kresbě a poslední dobou také v obraze. Obrazy Michala Škody mají přes svou geometrickou skladebnost výrazný poutnický charakter. Jsou specifické právě tím, že se dotýkají jak abstraktního rámce lidské existence, coby svého druhu samoty, tak, její pohyblivé, rotující situovanosti. Michalu Škodovi je, jak sám přiznává, blízká také soudobá vážná hudba. Hudba, kterou lze označit za polaritu zápisu (partitura) a interpretace (realizace jako způsob prožití). Jednou zformulovaná hudební skladba prostupuje časem jako cosi stabilního, jako tvar, který dala fundamentu lidské citlivosti rozevírajícího běžnou smyslovou zkušenost z jiné strany. Ta samá skladba je však zároveň sedimentem proměn vložených do své vlastní interpretace.
Výstavní projekt Chybění určený pro komorní prostory Galerie Dům v Broumově představuje Michala Škodu v synergii jeho plošných a prostorových realizací. Instalace reaguje na meditativní charakter místa, kde se galerie nachází (klášterní zahrada). Představuje soubor obrazů a kreseb uplatňujících postupy radikální tvarové redukce až na hranici znaku. Součástí instalace je prostorový objekt. Soubor nastoluje otázky vztahů a vztahovosti. Totalizuje aspekty přítomnosti a absence. Pro jejich vzájemný poměr nachází Michal Škoda minimální výraz s maximálním účinkem. Podstatou kompozic je proces spojený s autenticitou autorského prožití výrazových prostředků. Jedná se o operativní, fyzickou přítomnost v konstituovaném vztahovém poli forem a emocionální přítomnost v principech jejich utváření, členění a orientace. Je to hledání a nalézání rezonantních skladeb, které si najdou své definitivní konstelace a poté se včleňují do prostoru jako svébytné situační soustavy, jež navazují vztah s objektivně daným prostorem galerie. Předpokladem děl, je mentální i fyzický „vstup člověka“. Jeho otevřená participace prostřednictvím spektra smyslového vnímání i horizontu poznání.
Kurátorem výstavy je Petr Vaňous
Michal Škoda (1962) je výtvarný umělec, sochař a malíř, a zároveň jeden z nejvýraznějších současných kurátorů, který vede už dvacet let (od roku 1998) Galerii současného umění a architektury Domu umění v Českých Budějovicích, za jehož působení se stala prestižní institucí s mezinárodním přesahem. V r. 1996 pracovně pobýval v Ogumi a Kasama (Prefektura Ibaraki, Japonsko). V r. 1997 obdržel první cenu v soutěži Junge Kunst (Passau, Německo). V r. 2005 obdržel rozvojový grant tranzit.cz. V r. 2015 absolvoval Artist-in-Residence v Křemži (Rakousko) a v r. 2016 obdržel čestné uznání poroty v rámci soutěže Architekt roku. V r. 2017 obdržel Českou cenu za architekturu (výjimečný počin) a v r. 2018 absolvoval Artist in-Residence ve Vídni (Q21/ MuseumQuartier, Vídeň, Rakousko). V r. 2022 vydala autorovi knižní katalog Alšova jihočeská galerie ke stejnojmenné výstavě Stopy. V témže roce vyšla publikace Suška – Kameny / Škoda – Objekty v pražské GHMP (2022). Na začátku roku 2023 vydala soukromá olomoucká galerie Telegraph autorův knižní katalog k výstavě Topografie samoty. V letošním roce vystavila jeho práce Fait Gallery v Brně pod názvem Prolínání.
Více o autorovi: @michalskoda_studio